Giving Tuesday, på norsk «Givergledens dag», falt i år på tirsdag 30. november. Hvorfor ikke benytte anledningen til å takke, tenkte vi i ADRA. Styremedlemmer og ansatte ble invitert til å være med og ringe rundt til så mange vi ville rekke i løpet av en times tid – bare for å si takk. En ringetakkerunde, rett og slett.
«Ingen av oss er profesjonelle telefonselgere, og godt er det,» nevnte en av de syv deltagerne i ringetakkerunden. «Som alltid når du gjør noe som er litt utenfor komfortsonen, må du stige over en liten dørstokk – men deretter går ting nesten av seg selv.» Det ble erfaringen denne kvelden. Dessuten oppnådde vi å bli minst like oppmuntret selv av de gode tilbakemeldingene fra giverne vi ringte til.
I løpet av en kveldstime ble det foretatt 128 telefonsamtaler og sendt 44 tekstmeldinger som oppfølging til de som ikke kunne ta telefonen da den ringte. De fleste ble glade for oppringingen slik vi oppfattet det, men flere ble nok også litt paffe. Noen av de som ringte rundt, mente det var fordi de ikke er vant til at organisasjoner ringer bare for å takke.
«Jeg har fått så mye, jeg har så mye å være takknemlig for,» sa en av de det ble ringt til. «Det er bare godt å kunne gi noe tilbake. Gud velsigner – og jeg gir!» En annen sendte tekstmelding tilbake med dette: «Jeg var dessverre litt opptatt når du ringte så jeg fikk ikke tatt telefonen. Men for en koselig melding dette var!»
ADRAs fastgivere er en blanding av unge og eldre, folk med alle slags bakgrunner og tilhørighet. Felles for alle er trofasthet og raushet – og ikke så lite samfunnsansvar. Det er få organisasjoner som kan skilte med mindre frafall av fastgivere enn ADRA. Se artikkel fra 2020 og Fundraisingrapporten fra Deloitte i 2020, side 37.
Givergledens dag er internasjonal, og i Norge initiert av Fundraising Norge (Tidligere Norges Innsamlingsråd), og er en motreaksjon til kjøpefest og forbrukermentalitet rundt Black Friday.