Kolera, sult og mennesker på flukt – preger hverdagen for millioner av mennesker i Sudan.
ADRA Norge styrker nå innsatsen med støtte fra Den norske ambassaden i Khartoum.
ADRA Norge har inngått en avtale med Den norske ambassaden i Sudan om 30 millioner kroner til humanitær innsats over 18 måneder. Midlene skal bidra til å sikre livsgrunnlag og styrke motstandskraften til mennesker rammet av den pågående krisen – en av verdens mest alvorlige og komplekse humanitære katastrofer.
– ADRA skiller seg ut med sterke lokale partnerskap og tydelig relevans for de overordnede målene i utlysningen, skriver ambassaden i sin begrunnelse for tildelingen.
En krise uten sidestykke
Sudan står midt i en brutal konflikt mellom regjeringsstyrker og en paramilitær gruppe. Resultatet er massedrap, etnisk motivert vold, ødeleggelse av infrastruktur og massiv fordrivelse. Over 12 millioner mennesker er på flukt, og landet har den største flyktningkrisen i verden.
Over halvparten av befolkningen lider av akutt matmangel, og FN har bekreftet hungersnød i flere områder. Samtidig er helsesystemet nær kollaps, med bare 20–30 % av helsefasilitetene i drift. Kolera, malaria og meslinger sprer seg raskt, og underernæring gjør sykdommene enda mer dødelige.
Barn rammes hardest: 15 millioner trenger nødhjelp, 17 millioner står uten skolegang, og vold mot barn har økt dramatisk.
ADRA trapper opp innsatsen
Med støtten fra ambassaden vil ADRA levere målrettet hjelp i Vest-Darfur, der behovene er akutte.
Innsatsen inkluderer:
- Rehabilitering og bygging av brønner i kritiske områder
- Utdeling av vannrensetabletter og utstyr for trygg vannlagring
- Utvidelse av latrinedekning og hygieneopplæring
- Støtte til kolerabehandlingsenheter i El Geneina og Foro Baranga
Uten rask oppskalering av vann- og sanitærtjenester, er risikoen for nye kolerautbrudd høy – særlig i regntiden. ADRA jobber tett med lokale partnere for å sikre tilgang til rent vann, trygge sanitærforhold og behandling.
Et kappløp mot tiden
Sudan utgjør 10 % av alle mennesker i verden som trenger humanitær hjelp, selv om landet bare har 1 % av verdens befolkning. FN advarer om at de mørkeste kapitlene fortsatt ligger foran oss.
ADRA Norge takker Den norske ambassaden for tilliten og ser frem til å bidra med konkret hjelp i en krise som krever både hastighet og langsiktig innsats.
VIL DU HJELPE ADRA Å GJØRE MER?
GI TIL ADRAs KATASTROFEFOND: 3000.30.31035
VIPPS TIL 19543 – MERK KATASTROFEFOND