
PORT-AU-PRINCE, Haiti— Når dagens rasjon med mat legges i de åpne hendene til en av de overlevende etter jordskjelvkatastrofen i Haiti, har maten nådd slutten av en reise som mest sannsynlig startet i en rotete FN-kontor i nærheten av flyplassen i Port-au-Prince.
I dag møtes FN-ansatte, arbeidere fra humanitære organisasjoner og internasjonale fredsbevarere ved FNs område, ikke langt fra flyplassen. Fra ADRA møter Luiz Camargo, en representant fra ADRAs nødhjelpsteam og Jean Max, en frivillig koordinator. De har ikke tenkt å forlate området før de har fått med seg mer enn 100 tonn ris, pintobønner, olje og salt.
Men først er det papirarbeidet. Matforespørselen ble presentert tidligere i uken til kontoret for FNs World Food Programme (WFP) kontor, som arbeider med humanitære organisasjoner som ADRA for å levere mat mer effektivt. Men maten går ingen steder uten at Luiz og Jean Max på forhånd har funnet nok lastebiler til å hente den i. De finner fram mobiltelefonen og gjør noen raske beregninger for å bestemme cirka hvor mange poser med mat som må fraktes. Mer enn 4.000.
Fram og tilbake, inn og ut av kontorer, får de endelig kontakt med en franskmann i WFP som synes å ha en sterk forståelse av mat og logistikk. Luiz retter en forespørsel til mannen med detaljer om vekt og type mat som trenger å bli fraktet.
"C'est pour la bouffe" - "Det er for maten" - sier mannen som viser skjemaet til en annen ansatt som ser kort opp fra datamaskinen og gir klarsignal. Maten skal lastes på fire lastebiler, to store ADRA-lastebiler og to andre lastebiler som tilbys kostnadsfritt fra Handicap International, en organisasjon som arbeider med FN. Men selve leveringen må skje andre steder, noen kilometer av gårde i retning Port-au-Prince.
Ved porten til den store Shodecosa-lageret, hvor WFP har leid hundretusener av kvadratmeter med lagerplass for å lagre maten som skal distribuere til sultne Haitiere, er det streng kontroll. Både for å komme inn og ut igjen med fulle lastebiler med matvarer, kreves den rette kombinasjonen av godkjente papirer, kontakter og språkkunnskaper. Kreolsk er et språk som er særdeles nyttig her.
En mobb samler seg utenfor. Disse er for det meste unge Haitiske menn som er på jakt etter arbeid eller mat. Biler og lastebiler kjører fremover, centimeter om gangen, og hver gang porten åpnes tilstrekkelig kjører en lastebil inn eller ut. Trafikken på hovedveien begynner å hope seg opp. Kaos og varme synes å ha smeltet sammen akkurat her på dette stedet. "Alt er komplisert, og det er det samme hver dag,” sier Jean Max.
På den andre siden av porten, etter at konvoien av lastebiler har fått passere, synes byen å forsvinne bak. Jean Max, som er fra Port-au-Prince og vet hvordan å få ting gjort effektivt, hopper ut av ADRAs bil og går for å finne noen med autoritet som vil vite hvor matlageret ligger.
Det er tidlig ettermiddag allerede, og prosessen med å anskaffe matforyningene har pågått siden syv om morgenen, hvis vi inkluderer kjøring fra ADRAs kommandosentral på motsatt ende av byen - til FN ved flyplassen, og deretter til depotet.
Når maten er funnet, synes lasting å være den lette delen. Lastebilene fylles opp, en om gangen, og mennene som hjelper til jobber med en enestående effektivitet, et bevis på at prosessen med matanskaffelser ikke blir bremset ned her. Mens de arbeider, forteller de neon av arbeiderne vitser og synger mens det lastes poser med pintobønner fra Argentina, ris, vegetabilsk olje og salt.
Lastebilene må krysse de tettpakkede gatene i Port-au-Prince på vei til Carrefour, et strøk som ligger i den sørvestlige delen av byen der ADRA har distribuert hjelp til tusener av mennesker de siste ukene.
FNs fredsbevarende styrker, som allerede er et vanlig syn i gatene, ledsager matforsendelsene når de forlater depotet. Deres fravær ville gjort transporten av mat gjennom byen mye mer kritisk og satt sikkerheten for de som er ansvarlige for å sikre sin leveranse i fare.
Med hjelp fra Haitiske frivillige, de aller fleste selv berørt av jordskjelvtragedien, kommer maten raskt til de som trenger den mest. "De fleste av de som hjelper er selv ofre som hjelper ofrene,” sier Jean Max som har overoppsyn over de frivillige. "Disse arbeiderne har utrolig mye mot, og jeg setter pris på det de gjør."
Nå er maten straks fremme ved distribusjonspunktet hvor den vil nå familier som er for redde til å vende tilbake til sine hjem, mødre og barn som bor i provisoriske skur fordi de mistet alt under jordskjelvet og til foreldreløse barn i ulike deler av Port-au-Prince som har blitt stadig med sårbare.
"Vi fikk gitt 32 poser med ris til to barnehjem rundt Carrefour,” skriver Luiz i en melding han sender et par dager senere. Det er en håndgripelig tilfredshet som er vevd inn i disse ordene.
Du kan hjelpe. Du kan være med å styrke og oppmuntre folket i Haiti. Vil du gi en gave i dag? Vær så snill, ikke vent.
Benytt ADRAs aksjonskonto 3000.30.31000 og gi din gave til jordskjelvofrene i Haiti. Du kan også gi din gave direkte på nett: https://donasjoner.no/adra
For mer informasjon om ADRA, besøk www.adranorge.no
Følg også ADRA på facebook og twitter: www.twitter.com/adranorway
ADRA (Adventist Development and Relief Agency) er Adventistsamfunnets utviklings- og nødhjelpsorganisasjon som arbeider for likeverd, fred og forsoning, bl.a. gjennom å gi utdanning, helse og matsikkerhet til verdens fattige og underprivilegerte. ADRA er et globalt nettverk av selvstendige organisasjoner som arbeider i ca 120 land. ADRA yter hjelp til mennesker som trenger vår hjelp, uavhengig av alder, kjønn, etnisk bakgrunn eller politisk/religiøs tilhørighet. Særlig er utsatte grupper som kvinner og barn prioritert. ADRA Norge er medlem av Innsamlingskontrollen, og oppfyller de strenge kravene til oppfølging og regnskapsførsel som Innsamlingskontrollen krever.