Hungersnød i nye områder
Hungersnød i nye områder

Over dobbelt så mange som Norges befolkning står i akutt fare for å dø av sult. 15 millioner mennesker er svært hardt rammet i den største sultkatastrofen på 60 år. FN erklærte 3. august hungersnød i tre nye områder i Somalia. –Det er et overveldende behov for mat, men det er også desperat behov for rent vann, hygieneartikler og helsetjenester. Mat alene er ikke nok, forteller Joel Echevarria fra ADRA Somalia.

ADRA nettverkets nødhjelpsinnsats inkluderer prosjekter i Kenya, Etiopia, Uganda og Somalia. Somalia er hardt rammet, og ADRA Somalia melder at dersom ikke mer nødhjelp når inn i Somalia, så kommer hungersnøden til å spre seg til alle regionene i løpet av de neste to månedene. Situasjonen er prekær. 3,7 millioner mennesker i Somalia er berørt av katastrofen. Av disse er 3,2 millioner mennesker i akutt behov for hjelp. Tall fra juli viser at 390 000 barn under 5 år er underernærte. 170 000 av dem alvorlig underernærte. På hjelpesentre i Kenya meldes det om flere dødsfall blant somaliske barn i første kvartal av 2011 enn for hele 2010. 1 av 3 somaliske barn som ankommer flyktningleirene i Etiopia er underernærte.

ADRA har jobbet i Somalia siden 1992 og har lang erfaring med prosjekter, spesielt innenfor sektorene vann og utdanning. I enkelte områder i Somalia er ADRA synonymt med vann, og folk spør om å få et glass ADRA når de vil ha vann. Det er derfor naturlig at ADRA fokuserer nødhjelpsinnsatsen i Somalia på å skaffe tilgang til rent vann for internt fordrevne flyktninger og andre som er rammet av katastrofen.

ADRA Somalia lanserte det første nødhjelpsprosjektet i forbindelse med tørken allerede i mars. Da fikk 7740 mennesker tilgang til rent vann. Videre har ADRA også et prosjekt i Somaliland støttet av USAID/OFDA som tar sikte på å nå 93 200 mennesker med matsikkerhet og tilgang til vann. I tillegg har ADRA-nettverket et prosjekt i Puntland som retter seg mot internt fordrevne flyktninger. ADRA vil øke tilgangen til rent vann og forbedre forholdene i internt fordrevne flyktningleirer ved blant annet å bygge latriner. Sammen med lokale organisasjoner vil ADRA i områder der det er vanskelig å komme til, samarbeide om kjøring av vann til avsidesliggende landsbyer, mat og utdeling av nødhjelpspakker.

Sphere, minimumskravene i nødhjelpsoperasjoner, beskriver hvor mye vann et menneske trenger per dag:
For å overleve (mat og vann): 2,5-3 liter vann (avhengig av klima og individ).
For primære hygienebehov: 2-6 liter vann om dagen (avhengig av kultur og tradisjon)
Matlaging: 3-6 liter vann per dag (avhengig av mattype, kultur og tradisjon).
Et menneske trenger altså fra 7,5-15 liter vann om dagen.

ADRA er avhengig av støtte fra mennesker som bryr seg. Ta kontakt med ADRA og bli med å redde liv på Afrikas horn: DU + ADRA=HÅP!

Slik sender du ditt bidrag til katastrofearbeidet i Somalia, Etiopia, Kenya og Uganda:
- Send din gave merket ”Hungersnød - Afrikas horn” til ADRA Norge, gavekonto 3000.30.31035.
- Gi på nett ved å velge prosjekt ”Hungersnød - Afrikas horn”: www.donasjoner.no/adra
- Kjøp Nødhjelpspakker fra ADRA Norge: www.gienmulighet.no

Følg ADRA Norge på Facebook og Twitter for de siste oppdateringene:
www.facebook.com/ADRAvenn
www.facebook.com/joinADRA
www.twitter.com/adranorway

ADRA er et globalt nettverk av selvstendige organisasjoner som arbeider i 120 land og gir bærekraftig samfunnsutvikling og katastrofehjelp uavhengig av alder, kjønn, etnisk bakgrunn eller politisk/religiøs tilhørighet. ADRA Norge er medlem av Innsamlingskontrollen og registrert i Innsamlingsregisteret.

Skrevet av:
Britt Celine Oldebraten
Sist oppdatert:
04.08.2011
© ADRA Norge, Følg ADRA Norge på:
Facebook
Twitter
YouTube