
Nord på Filippinene hjelper ADRA ca. 22 000 overlevende etter den tropiske stormen Ketsana. Så langt har arbeidet i nord bestått i distribusjon av matvarer og tepper/sengetøy. Ca. 50 000 mennesker i de hardest rammede områdene i Rizal og Laguna-provinsen nær hovedstaden Manila får nødhjelp med mat, sengetøy, kokeutstyr og hygienepakker. – Mange av disse menneskene har måttet reise hjemmefra på grunn av situasjonen etter tyfonen, og vi gjør vårt aller beste for å hjelpe, sier Göran Hansen som er leder for ADRA Filippinene.
-Det er regionale myndigheter som organiserer nødhjelpen og har oversikt over hvor de enkelte familiene har evakuert. I nødhjelpsarbeidet prioriteres barnefamilier, eldre, funksjonshemmede og mennesker som har fått hjemmene sine ødelagt. - Det er fremdeles store behov for mat, vann og sengetøy i de rammede områdene, sier Hansen.
Nødhjelpsoperasjonen til ADRA Filippinene er finansiert av OFDA (the Office of U.S. Foreign Disaster Assistance) gjennom USAID (the United States Agency for International Development), ADRA Australia, ADRA Tsjekkia, ADRA Danmark, ADRA Frankrike, ADRA Nederland, ADRA New Zealand, ADRA UK og ADRA Norge.
Andre deler av nødhjelpsoperasjonen etter tyfon Ketsana er finansiert av ADRA International, Mormonerkirken, Adventistsamfunnet Southern Asia Pacific region, the Adventistkirken i Central Luzon, Japan Platform/ADRA Japan, the ADRA Asia Regional Office og ADRA Filippinene.
Tyfon og flom på Filippinene i slutten av september har ført til 438 dødsfall og rammet 4,1 millioner mennesker. Skadene etter tyfonen Ketsana beregnes til 355 millioner amerikanske dollar.
Slik kan du hjelpe:
- Gi en gave til 3000.30.31035 (merk gaven nødhjelp eller Filippinene)
- Gi på nett: https://donasjoner.no/adra/Default.aspx (Velg Nødhjelp eller Filippinene
.