Forebygging av HIV/AIDS i Wiang Pa Pao
Forebygging av HIV/AIDS i Wiang Pa Pao

-Der jeg bor er HIV/AIDS, narkotika og alkohol de største problemene, forteller ”Pit” (19) fra Wiang Pa Pao-distriktet. Å være frivillig i ADRAs HIV/AIDS-prosjekt ser han på som en mulighet til å øke bevisstheten i landsbyen rundt disse temaene: -Nå vet jeg hva HIV/AIDS er, og jeg kan fortelle vennene mine hvordan de skal beskytte seg slik at de ikke blir syke. Om noen er HIV-positive må de si ifra, slik at de ikke smitter andre!

Det bor mer enn 68 000 mennesker i distriktet Wiang Pa Pao i provinsen Chiang Rai i Nord-Thailand.. Flesteparten av menneskene er stammefolk og Thai bønder som tjener mindre enn 1500 kr i året. Noen av stammene er godkjent av Thailands regjering og har begrenset arbeids- og oppholdstillatelse i landet.Men flere grupper er ikke akseptert, og det fører til en stor gruppe illegale arbeidere som blir utnyttet både i Nord og i Bangkok.

Wiang Pa Pao er det distriktet som har høyest antall mennesker med HIV/AIDS i Chiang Rai, og er ranket på sisteplass av Thailands 76 distrikter når det gjelder helsetjenester. Det er et område som ikke får mye støtte fra regjeringen. Over 450 tilfeller av HIV-positive er registrert, men det er store mørketall.Flere av stammene har ikke tilgang til helsetjenester eller de ignorerer symptomene for å ikke avsløre at de er i landet illegalt. Det er mye stigma knyttet til HIV/AIDS, og mange velger derfor også å holde sykdommen skjult. Ungdommer utgjør 60% av alle nye HIV-tilfeller i Thailand.

I Thailand er det tabu å snakke om sex. Ungdommene plukker ofte opp biter av informasjon fra venner og jevnaldrende, men denne er ofte feil. FN-undersøkelser i Thailand viser at de mest effektive HIV/AIDS-programmene er de som gir ungdom riktig kunnskap om HIV/AIDS og deretter engasjerer dem til å spre det videre i sitt lokalsamfunn.

ADRA driver prosjektet HAPPE (HIV and AIDS Peer to Peer Education Project). Med dette prosjektet ønsker ADRA å engasjere ungdom som talerør til andre ungdom i sine nettverk og lokalsamfunn. Ved å lære ungdommer om livsstil og hva HIV/AIDS er, påvirker ADRA lokalsamfunnet både nå og senere. Arbeidet skjer gjennom organisert sport, ungdomsklubber, plakater, radioprogrammer og teater i gatene. ADRA tilbyr også et helsesenter for ungdom der ungdom kan komme og få ungdomsvennlig informasjon om helse, rådgivning og referanser til de lokale helsetjenestene. Seks skoler er med i samarbeidet, og disse vil også ha hvert sitt senter som blir drevet av frivillige ungdommer i skolen. Prosjektet tar også sikte på å nå ungdommer som ikke går på skolen ved å øke bevisstheten i lokalsamfunnet.

”Bua” (21) fikk høre om prosjektet via ei venninne. - Jeg var ferdig på skolen for 5 år siden, og nå hjelper jeg foreldrene mine på åkeren hver dag. Vi dyrker ris, ingefær og mais, forteller hun. –I landsbyen min er det mange ungdommer som ikke går på skolen. De vet ikke hva HIV/AIDS er, sier Bua. - Jeg drømmer om å bli lærer. Derfor synes jeg det er fint å få være frivillig i ADRAs program og hjelpe til å undervise barn om temaet HIV/AIDS!

-Det er viktig at ungdom får kunnskap og opplæring, sier Dussanee Moonthep. Hun er leder for prosjektet i Wiang Pa Pao. –Å gi ungdom kunnskap gjør at de forandrer holdninger og får en bedre fremtid!

Skrevet av:
Sist oppdatert:
07.10.2008
© ADRA Norge, Følg ADRA Norge på:
Facebook
Twitter
YouTube