Vår Venn Vanny
Vår Venn Vanny

Det er tidlig morgen og sola er knallrød idet den kommer over horisonten. Landsbyen våkner til liv. Barn, voksne og dyr er raskt ute av husene og tar til med de daglige gjøremål som må gjøres denne dagen. De yngste barna er straks på vei til skolen i de hvite og fine skjortene sine, noen til fots, og mange på sykkel. De eldste barna må vente til ettermiddagsskolen.

De tre hundevalpene piper. Alle vil gjerne ha melk av den magre hundemoren. Fedrene i landsbyen er allerede i fullt arbeid. De er ute og henter inn saften fra de høye sukkerpalmetrærne! To ganger om dagen, morgen og ettermiddag, klatrer mennene i landsbyen opp og ned i trærne for å hente inn den dyrebare saften som skal bli til deilig palmesukker.

Vanny har hulpet de to yngste søsknene, og lillebror setter seg på sykkelen på vei til skolen. Nå skal utstyret for kokingen av palmesukkeret gjøres klar, og etterpå skal hun koke ris og steke fisk sammen med mor slik at hele familien kan spise sammen når de små kommer hjem fra skolen – og før Vanny må gå.

-ADRA har betydd mye for familien min, smiler Vanny sjenert. Barna er med i ADRAs barnegruppe, far er med i mannsgruppen og mor i kvinnegruppen. Jeg merker veldig godt at de har lært mye om hvordan de kan være gode foreldre. Nå er vi er en trygg og glad familie!

Når far kommer tilbake fra jordet der palmetrærne vokser, har Vanny gjort bålet klart. Væsken med palmesaft koker i to timer, og etterpå rører far palmesaften til den blir en tykk, søt masse med palmesukker. Det ligner litt på marsipan, men smaker helt annerledes!

Dagen er i full gang, og sola steiker fra en skyfri himmel. Sammen med min nye venn Vanny setter vi oss i skyggen under huset. Vanny forteller at på skolen liker hun best matematikk. Hun liker mattelæreren så godt - fordi hun er så forståelsesfull, hjelpsom og snill.

Når barna skal si ”takk” i Kambodsja, sier de ”akon”. Ordet betyr takk, men det betyr også glede og nåde. Vanny og jeg sier ”akon” til hverandre.
Jeg håper vi møtes igjen!

***

Har du lyst til å se filmen om Vanny? Alt du trenger å gjøre er å sende en e-post med navn og adresse til post@adranorge.no, så sender vi filmen helt gratis til deg!

Skrevet av:
Gry Haugen
Sist oppdatert:
09.08.2011
© ADRA Norge, Følg ADRA Norge på:
Facebook
Twitter
YouTube